Махариши Свами Дев Мурти е роден в град Чаниот, днес на територията на Пакистан. Майка му го приспивала с мантри. Будела го рано сутрин за къпане и медитация. Баща му от малък го учел на асани и пранаяма, а вечер му разказвал омайващи истории за прочути йога учители. От поколения семейството на Свами Дев Мурти поддържало ашрами, при баща му често се събирали различни йога учители и ученици. Петгодишен, първият му Учител - Арджуна Дев го отвел в хималайските пещери. Времето му там минавало в медитация, учене на крии и пранаяма. След това го отвели в Кашмир, където изучавал санскрит и още йога техники, а Учителят му го посвещавал в основите на Аюрведа -древната индийска медицина, и Джотиш - ведическата астрология, пазеща древни знания за лечебната сила на планетите и минералите.
По-късно отвели Свами Дев Мурти в Амар Нат Ятра в Кашмир - най-голямата естествена пещера в Индия, свещено място високо в Хималаите, където според легендата, бог Шива предал тайната на безсмъртието на своята съпруга Парвати. След тези години на интензивно обучение, Свами Дев Мурти се върнал при родителите си и продължил обучението си по санскрит и други общи за индийските училища предмети в училищетоДев Мурти и Учителят му Ятиджи Махарадж на своя вуйчо. След две години неговият Учител дошъл отново и го отвел на обиколка по светите места, пещери, ашрами, където срещал различни йоги, подвижници и свети хора, от които черпел нови знания. Така, учейки от различни учители, Свами Дев Мурти навършил 25 г. Усвоил силови техники, които по-късно демонстрирал в много страни по света. Срещнал и учителя си от Варанаси, който го изпратил на далечната мисия – Ятиджи Махарадж (напуснал тялото си на над 150 години).
След отделянето на Пакистан от Индия през 1947 г. семейството му загубило наследствената си собственост и се преместило в Делхи, където Свами Дев Мурти продължил своето образование. Оженил се и поел отговорност освен за йога, и за семейството си. Родили му се двама сина и една дъщеря.
Започнал да предава на хората натрупаното знание и прозренията си за живота и съществуването. Хиляди хора идвали да го чуят и видят. Сред тях били и Ошо, Махариши Махеш Йоги, Сатиянанда. Шивананда е негов близък приятел и при посещението си на Ришикеш, Свами Дев Мурти демонстрирал на неговите ученици постиженията си.
По това време, той обучавал на йога самият президент на Индия - Джавахарлал Неру, а по-късно станал Учител и на Индира Ганди. При посещението на тогавашните съветски ръководители Булганин и Хрушчов в Индия бил поканен да им демонстрира йога техники и спрял дъха им с невероятните способности да владее тялото си, да издържа и тегли огромни тежести и т.н. Те останали изумени и от постиженията, които им показал петгодишният му син - Бал Мурти.
През 1958 г. Учителят на Свами Дев Мурти - Ятиджи Махарадж - го изпратил в Европа със специална задача - да разпространява йога извън границите на Индия. Той тръгнал пеша и без стотинка в джоба, минавайки от село в село, от град в град, от държава в държава. Прекосил Пакистан, Иран, Турция, Гърция, Югославия, Австрия, Германия. Спирал в градове и села, правел йога и силови демонстрации, събирал хиляди зрители (сред които шейхове и министри), лекувал болни, изнасял лекции и предавал знанията си за живота и духовното развитие на човека. Разпростраонявал посланието си за смислен и здравословен живот и своята уникална система от опростени и осъвременени йога практики.
В Германия от неговата система се заинтересували лекари, хомеопати, природолечители, учители по физическо възпитание, вегетариански дружества. В много болници, физиотерапевтични и рехабилитационни центрове там въвели неговите крокодилски, дихателни и релаксационни упражнения. Установил се близо до Аахерн, където след време купил малкия замък Аубах и в него открил ашрам – едно от първите модерни европейски йога училища. По-късно открил йога школи във Великобритания, Италия, Франция и други европейски страни, както и в Индия.
В ашрама на Свами Дев Мурти в Германия всички били добре дошли. Той не връщал никого. Самият той често пътувал и участвал в представления, чрез които издържал финансово йога центъра. В Париж имал няколкомесечен договор за по две представления всеки ден без понеделник. Последното било в неделя вечер, след което както обикновено идвали хора с въпроси или здравословни проблеми. Когато приключвал с тях, се качвал в колата и пътувал 600 километра до Германия. Там давал парите на учениците, които стопанисвали ашрама в негово отсъствие, свършвал още малко работа, дремвал за не повече от два часа и тръгвал обратно за Париж.
Неговият ашрам бил отворен и за всички други Учители, преподаващи други йога системи и практики. Често при него отсядал и Сатянанда, основател на Училището по йога в Бихар.
Мамили Свами Дев Мурти многократно, присвоявали много спечелени с кански труд от него пари и имоти, закупени от него за йога центрове. Но никой не е виждал големият Учител да загуби самообладание.
През 1969 г,. Свами Дев Мурти дошъл в България по договор с Българския държавен цирк, там, на арената му демонстрирал уменията си, изнасял лекции, лекувал болни и се опитвал да открие йога център и вегетариански ресторант в София. Но не успява заради неразбирането и тесногръдието на властимащите. Не му разрешават да се срещне с Тодор Живков, но той казва между другото на свои ученици: „Той не иска да се срещне с мен, но йога ще влезе в неговия дом”. Така и става - дъщеря му Людмила Живкова е влюбена в йога и Индия.
Пребиваването му в България било съпроводено с още много трудности и спънки и се удължило до почти две години. Едва след приключване на договора му с Българския държавен цирк, уведомили Свами Дев Мурти, че българският лев всъщност е неконвертируем и е забранено да се изнася извън граница. Но това си били пари спечелени с честен труд от него и той отговорил на този абсурд като опитал да ги изнесе извън границите на страната в колата на двама свои английски ученици. Те, обаче, били арестувани на границата и освободени, когато той поел цялата вина върху себе си. Освободили го от затвора след две седмици, но дълго се мъкнали дела и обжалвания. Това не могло да го спре, той участвал в нови и нови представления из страната, провежда лекции, лекувал и обучавал хората.
Напускайки България, Свами Дев Мурти напуснал окончателно и Европа. Учениците му в Германия не успяват да поддържат ашрама в Германия. Единият му син, обаче, все още има йога школа в Берлин. Преподаването на неговите техники продължава и в някои други държави като Великобритания и Белгия. Учениците му също не спират да го търсят и водят и други хора при него в Индия.
Освен стария си ашрам в Ротак, открил цяла верига от йога училища, академии и ашрами, известни като Dev International Yoga Centre. А и в Европа се завърнал, има снимка от празненство с ученици във Великобритания от края на 90-те. Във Ватикана изнесъл лекция на Световния конгрес по религиите, показвайки и своите йога техники.
През 2008 г., Свами Дев Мурти отива в Хърватия по покана на свой стар ученик от преди 50 години - Ядранко Миклич. Там заедно с най-близкия си ученик - Читранджан Кумар, изнася лекции и води практически йога занимания.
Никой не знае точната му възраст, говори се че е към 108-110г., в документите му са записали възраст по преценка и данни на хора, познавали семейството му, но няма доказателства. Това, обаче, както той казва, това не е важно. Важното е, че винаги е помагал на всеки, без никога да позволи всички безчет трудности и препятствия, които са се изпречвали пред него да го спрат или отклонят от пътя на добротворчеството и буденето на заспалите човешки същества за висшите истини и ценности, и така чак до последния миг на земния си път. 28 септември 2009 г. е датата на неговото Маха Самадхи.
Ресурси: monitor.bg
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|